Lietuvos
teismo ekspertizės centras
   
Naujienos Struktūra ir kontaktai Veikla Teisinė informacija Nuorodos Klausimai Metodinės rekomendacijos ekspertizių (tyrimų) užsakovams Teismo ekspertų veiklos koordinavimo taryba
Narkotinių ir psichotropinių medžiagų ekspertizė
 
1. Ekspertizės objektai ir uždaviniai

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų ekspertizės skiriamos bylose dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų gaminimo, gabenimo, laikymo, pardavimo, taip pat įvairiose kitose bylose.
Narkotinių ir psichotropinių medžiagų ekspertizės objektai yra šie:
a. įvairios kilmės, įvairiais būdais pagamintos narkotinės ir psichotropinės medžiagos įvairaus pavidalo ir formos;
b. objektai - indai, švirkštai, drabužiai, įvairūs kiti daiktai, panagių turinys, nuorūkos, rūkymo priemonės (pypkės, kandikliai) su narkotinių ir psichotropinių medžiagų likučiais;
c. medžiagos, naudojamos narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms gaminti (pirmtakai).

Narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis laikomos tos medžiagos, kurios įtrauktos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, kuriuos tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija. Sudaromi trys narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašai:
a. pirmąjį sąrašą sudaro augalai, narkotinės ir psichotropinės medžiagos, uždraustos vartoti medicinos tikslams dėl žalingų padarinių žmogaus sveikatai;
b. į antrąjį sąrašą įtrauktos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslams, labai pavojingos žmogaus sveikatai, kai jomis piktnaudžiaujama;
c. trečiasis sąrašas - psichotropinės medžiagos, leidžiamos naudoti medicinos tikslams, pavojingos žmogaus sveikatai, kai jomis piktnaudžiaujama.

Narkotinės ir psichotropinės medžiagos taip pat skirstomos į augalinės kilmės, pusiau sintetines ir sintetines.

1.1. Augalinės kilmės narkotinės medžiagos

1. Opijatai. Šis sąlyginis pavadinimas apima iš opijaus aguonų pagamintas narkotines medžiagas. Šiai grupei priklauso:
a. opijus;
b. aguonų ir jų dalių ekstraktas ir koncentratas;
c. narkotiniai opijaus alkaloidai morfinas, kodeinas, tebainas;
d. šių narkotinių medžiagų acetilinti dariniai (pusiau sintetinės narkotinės priemonės).

Prie opijatų taip pat priskiriami sintetiniai narkotiniai analgetikai - morfino pakaitalai timeperidinas (promedolis), fentanilis, petidinas, metadonas.

Opijaus aguonos - tai kiekvienas Papaver genties augalas, kurio sudėtyje yra narkotinės medžiagos morfino(išskyrus sėklas).

Opijus - tai koaguliavusios opijaus aguonų sultys. Įpjovus nesubrendusių aguonų dėžutes, išsiskiria pieno baltumo sultys, kurios surenkamos ir džiovinamos. Šviežias opijus - tai minkšta, plastiška, lengvai formuojama masė. Džiovinant jo spalva tamsėja, sudžiūvęs opijus yra rudos ar juodos spalvos, minkštos ar kietos masės pavidalo. Opijus suformuojamas į rutuliukus, lazdeles, plokštes, gali būti sutrinamas į miltelius.

Aguonų ir jų dalių (išskyrus sėklas) ekstraktas gaunamas karštu vandeniu (ar virinant) arba organiniais tirpikliais ekstrahavus aguonų dalis. Ekstrakto spalva gali būti žalia, rudai žalia ar ruda, jis drumstas, turi specifinį kvapą.

Aguonų ir jų dalių (išskyrus sėklas) koncentratas gaunamas sukoncentravus aguonų ir jų dalių ekstraktą: nugarinus ekstraktą iki nedidelio skysčio kiekio ar visiškai jį nugarinus iki dervos pavidalo medžiagos, kuri būna rudai žalios, rudos ar juodos spalvos ir turi džiovintus vaisius primenantį kvapą.

Morfinas yra natūralus opijaus aguonų ir opijaus sudėtyje esantis alkaloidas. Jo kiekis opijuje gali siekti 20 proc. ir daugiau. Medicinoje morfinas vartojamas kaip analgetikas. Švarus morfinas yra balti, kartaus skonio kristaliniai milteliai.

Kodeinas (metilmorfinas) taip pat natūralus opijaus alkaloidas. Kodeinas įeina į vaistingųjų preparatų nuo kosulio sudėtį. Narkotiniu požiūriu kodeinas yra 4-5 kartus silpnesnis nei morfinas.

Heroinas. Pusiau sintetinis narkotikas, gaunamas acetilinant opijų ar morfiną. Heroinas paprastai apdorojamas druskos rūgštimi, taip gaunant vandenyje tirpią jo druską - heroino hidrochloridą. Heroinas pasižymi 3-4 kartus stipresniu veikimu nei morfinas. Heroino spalva priklauso nuo heroino švarumo: tai gali būti rudi, rusvi, gelsvi ar balti milteliai. Nelegalioje rinkoje heroinas dažnai realizuojamas sumaišytas su kitomis, nenarkotinėmis medžiagomis taip, kad narkomanų vartojamoje dozėje jo koncentracija būna 3-5 proc.

2. Kanapės ir jų produktai. Prie narkotinių medžiagų priskiriami kanapių augalai (antžeminės dalys) ir iš šių augalų pagaminti produktai, kurių sudėtyje yra delta-9-tetrahidrokanabinolio, išskyrus Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymu reglamentuojamas pluoštines kanapes bei jų sertifikuotas sėklas.

Iš kanapių gaunamų narkotinių medžiagų pagrindinės formos yra šios:

Kanapės (antžeminės dalys) - kanapės augalai (išskyrus šaknis), kurie nupjaunami, išdžiovinami, gali būti susmulkinti ar nesusmulkinti, supresuoti ar nesupresuoti. Išvaizda primena tabaką, spalva žalia ar ruda. Žinomiausias šios formos pavadinimas marihuana. Marihuanoje delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija paprastai svyruoja nuo 0,5 iki 15 proc. (gali būti ir didesnė).

Kanapių derva. Dervingosios kanapių išskyros surenkamos įvairiais būdais. Derva išdžiovinama, gali būti sutrinta į miltelius, supresuota į plokštes, rutuliukų, lazdelių formos. Spalva šviesiai ruda, žalia, tamsiai ruda, juoda. Dažniausiai vadinama hašišu. Hašiše būna 2 - 20 proc. delta-9-tetrahidrokanabinolio (gali būti ir daugiau).

Kanapių aliejus (išskyrus kanapių sėklų aliejų), dar vadinamas skystu hašišu, gaunamas ekstrahavus kanapes arba hašišą. Tai tirštas, klampus, tamsus skystis, kuriame yra 10-30 proc. delta-9-tetrahidrokanabinolio.

3. Kokainas gaunamas iš Pietų Amerikoje augančių kokamedžių lapų. Prie narkotinių medžiagų priskiriami kokamedžio lapai, kokamedžio pasta ir kokainas - balti kristaliniai milteliai, kartais supresuoti į gabalus. Kokainas vartojamas dviejų formų: kokaino hidrochloridas ir kokaino bazė, dar vadinama kreku.

4. Kitos augalinės kilmės narkotinės medžiagos, tarp kurių paminėtini psilocibinas, psilocinas ir jų turintys grybai, meskalinas ir jo turintys pejoto kaktusai, katinas ir katinonas ir jų turintys Catha edulis augalo lapai ir stiebeliai, mitragininas ir jo turinti puošnioji vožtė, salvinorinas ir jo turintis kvaitulinis šalavijas, harminas ir harmalinas bei jo turintis svaigusis kvaitulis, linažiedis sukutis, turintis LSA, gyslotasis vyklys.
 

Haliucinogeno psilocibino turintys grybai auga visose geografinėse platumose. Vartojami šie grybai juos valgant, gali būti džiovintų grybų milteliai. Psilocibinas taip pat gali būti sintetinis, miltelių pavidalo.

Haliucinogeninės medžiagos meskalino yra pejoto kaktusuose, augančiuose Meksikoje, meskalinas taip pat yra sintetinamas pogrindinėse laboratorijose.

Catha edulis - tai Rytų Afrikoje ir Pietvakarių Arabijoje augantis augalas. Šio augalo lapuose ir stiebuose yra centrinės nervų sistemos stimuliantų katino ir katinono, kurių poveikis panašus į amfetamino.

1.2. Sintetinės narkotinės ir psichotropinės medžiagos

1. Amfetaminas, metamfetaminas, amfetamino dariniai: MDA, MDMA (ekstazi), MDE, DOB, MBDB ir kt.

Tai šviesiai rudi ar balti milteliai, tabletės (dažnai su įspaustais ženklais), kapsulės, jomis sumirkomi popieriaus gabalėliai su atspaustais paveiksliukais, gali būti tirpalai. Metamfetaminą narkomanai gali pasigaminti patys iš efedrino, panaudodami jodą, raudonąjį fosforą.

2. LSD (lizergidas) - haliucinogenų grupės sintetinė psichotropinė medžiaga. Nelegalioje rinkoje realizuojamas įvairių formų. Tai ir mini tabletės (l-2 mm skersmens), kapsulės, želatinos lapeliai su LSD, popieriaus gabalėliai, prisodrinti LSD.

3. Fenciklidinas (PCP) - pramoniniu būdu gaminta medžiaga, naudota kaip trankviliantas gyvuliams, žmonėms nenaudotas. Dabar gaminamas pogrindinėse laboratorijose. 

4. Chlorfenilpiperazinas (mCPP) - piperazinų klasės psichoaktyvi medžiaga, nelegalioje rinkoje dažniausiai aptinkama tablečių pavidalu.

5. Katinono dariniai: metkatinonas (dar vadinamas efedronu), yra paplitusi psichotropinė medžiaga, kadangi yra santykinai pigi ir lengvai pasigaminama namų sąlygomis: efedrino druskos vandeninis tirpalas ar efedrino turintys vaistiniai preparatai parūgštinami acto rūgštimi ir pridedama kalio permanganato. Po 1-2 val. tirpalas tinkamas naudoti (metkatinono narkomanai paprastai gryno neišskiria); metilmetkatinonas (mefedronas), fluorometkatinonas irk t. Šios medžiagos nelegalioje rinkoje dažniausiai parduodamos kaip "vonios druskos", įvairių augalinių mišinių sudėtyje.

6. Sintetiniai kanabinoidai - tai naftoilindolų grupės medžiagos pasižyminčios psichoaktyviu veikimu. Nelegalioje rinkoje dažniausiai parduodamos įvairiuose žoliniuose "Spice" tipo mišiniuose. Bendras jų žymėjimas yra JWH-XXX.

7. Narkotinės ir psichotropinės vaistingosios medžiagos. Medicinos praktikoje vartojama daug narkotinių ir psichotropinių medžiagų, kuriomis neretai piktnaudžiaujama. Tai narkotinės sintetinės medžiagos metadonas, benzetidinas, fentanilis, metadolis ir daugelis kitų. Didžiausią psichotropinių vaistingųjų medžiagų dalį sudaro barbitūratai (priskaičiuojama per dešimt darinių) ir benzdiazepinai (dabar žinomi 33 benzdiazepino dariniai, vartojami medicinoje).

1.3. Nelegalios narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamybos laboratorijos

Nelegaliose laboratorijose dažniausiai gaminamos tokios medžiagos kaip amfetaminas ir metamfetaminas, anfetamino dariniai, heroinas, LSD, fenciklidinas ir kiti. Aptikus tokią laboratoriją, bylą tiriantiems pareigūnams gali kilti klausimų, ne tik kokia laboratorijoje pagaminto narkotiko rūšis, bet ir iš kokių medžiagų narkotikai gaminti, kokios cheminės procedūros ir įrenginiai naudoti. Todėl teisėsaugos institucijų pareigūnai, aptikę tokią laboratoriją, turėtų išjungti visus veikiančius įrenginius (atjungti juos nuo elektros tinklo, išjungti dujas, vandenį) ir kviesti teismo ekspertą, kuriam dalyvaujant išmontuoti įrenginius, atrinkti ir paruošti įrenginius ir medžiagas ekspertizei, suderinti ir suformuluoti klausimus.

1.4. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai)

Kartu su narkotikais ekspertizei neretai pateikiamos medžiagos, naudojamos narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms gaminti, vadinamieji pirmtakai (prekursoriai). Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų sąrašus sudaro Sveikatos apsaugos ministerija. Prie pirmtakų priskiriami efedrinas, ergotaminas, fenilpropanonas, pseudoefedrinas, lizergino rūgštis, acetonas, acto rūgšties anhidridas, kalio permanganatas, kitos cheminės medžiagos.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų ekspertizės uždaviniai

Pagrindiniai šios rūšies ekspertizės uždaviniai yra šie:

1. medžiagų prigimties nustatymas;

2. medžiagų priskyrimas prie narkotinių ar psichotropinių medžiagų;

3. medžiagų pagaminimo būdo nustatymas;

4. narkotinių ir psichotropinių medžiagų pėdsakų ant įvairių objektų nustatymas;

5. narkotinių ir psichotropinių medžiagų koncentracijos (kiekio) nustatymas;

- sintetinėms ir pusiau sintetinėms medžiagoms koncentracijos nustatymas - tyrimas, kurio metu nustatomas grynos medžiagos kiekis;

- augalinės medžiagos kiekis - jos svoris, o kanapėms ir delta-9-tetrahidrokanabinolio (THC) procentinė koncentracija;

6. medžiagų pavyzdžių bendro kilmės šaltinio, priklausomumo vienai masei, vienai visumai nustatymas.

Kartais tiriant bylas kyla klausimų dėl medžiagų toksiškumo, jų poveikio žmogaus organizmui. Šie klausimai nėra kriminalistinės ekspertizės kompetencija. Atsakyti į juos gali teismo medicinos ekspertai.

3. Medžiagos rengimas ekspertizei

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų paėmimas ir įpakavimas ruošiant jas ekspertiniam tyrimui iš esmės nesiskiria nuo kitų birių, skystų ar kietų medžiagų paruošimo.

Reikia atkreipti dėmesį į kai kurias šių medžiagų ypatybes. Šių medžiagų negalima laikyti saulės šviesoje, šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, nes šviesa, šiluma, drėgmė gali sąlygoti medžiagų sudėties pakitimus. Narkotines ir psichotropines medžiagas reikia pakuoti ir laikyti stikliniuose induose, plastiko maišuose, popieriaus paketuose. Jeigu tiriami objektai yra drėgni (pavyzdžiui, neišdžiovintos aguonos, kanapės, drėgni drabužiai), prieš įpakuojant juos reikia išdžiovinti.

Skysčiai laikomi ir siunčiami tirti tik hermetiškai užkimštuose stikliniuose ar plastiko induose, jokiu būdu negalima jiems užkimšti naudoti popieriaus.

Aptikus švirkštų su skysčiais, rekomenduotina adatos galą įsmeigti į kamštį ar tiesiog adatą užlenkti, kad skystis neištekėtų. Švirkštą pakuojant, užfiksuojama stūmoklio ir švirkšto padėtis. Jeigu skystis iš švirkšto bėga, jį reikia perpilti į hermetiškai uždaromą indą ir siųsti kartu su švirkštu ekspertizei.

Indai, kuriuose gali būti skysčių pėdsakų, hermetiškai įpakuojami.

Daiktai su birių medžiagų likučiais (indai, drabužiai ir kt.) pakuojami kiekvienas atskirai. Pakavimui tinka naudoti popierių, plastiko plėvelę.

4. Nutarimo (nutarties) skirti ekspertizę surašymas ir klausimų ekspertams formulavimas

Nutartyje (užduotyje) skirti ekspertizę (atlikti objektų tyrimą) turi būti smulkiai aprašytos visos konkrečių daiktinių įrodymų poėmio, laikymo aplinkybės, nurodomas pateikiamos medžiagos svoris. Jeigu yra pradinės informacijos apie tirti pateikiamos medžiagos rūšį, preliminarių testų rezultatus, tai taip pat nurodoma nutarime (užduotyje) skirti ekspertizę (tyrimą).

Atsižvelgiant į tiriamos bylos aplinkybes, ekspertui gali būti pateikiami tokie klausimai:
1. Kai reikia nustatyti, ar pateikiama medžiaga yra narkotinė ar psichotropinė, klausimas formuluojamas taip:
Ar pateikta medžiaga (nurodyti, kokia - milteliai, briketai, augalinė medžiaga) yra narkotinė ar psichotropinė, jeigu taip, tai kokia?

2. Jeigu tiriama medžiaga yra kelių medžiagų mišinys, tirpalas, klausimo formuluotė gali būti tokia:
Ar tirti pateiktoje medžiagoje (skystyje, milteliuose) yra narkotinių ar psichotropinių medžiagų, jeigu yra, tai kokių?

3. JeigU yra informacijos apie galimą pateikiamos medžiagos rūšį, klausimą galima suformuluoti konkrečiau, pavyzdžiui:
Ar pateikta medžiaga (nurodoma, kokia) yra opijus?

4. Visais atvejais būtina nustatyti pateiktos medžiagos svorį, o kai tiriami medžiagų mišiniai, jų tirpalai, ekstraktai, reikia nustatyti, kiek tiriamojoje medžiagoje yra narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Tokiu atveju klausimus reikia formuluoti taip:
Koks tyrimui pateiktos medžiagos svoris?
Kiek tyrimui pateiktoje medžiagoje yra narkotinių (psichotropinių) medžiagų? arba Kokia narkotinių (psichotropinių) medžiagų koncentracija tiriamame objekte (nurodyti, kokiame)?

5. Tirti pateikiant įvairius indus, švirkštus, drabužius, įpakavimo medžiagas (popierių, plastiko plėvelę ir pan.), ant kurių yra ar gali būti kokių nors narkotinių ar psichotropinių medžiagų likučių, ekspertui pavedama spręsti:
Ar ant tirti pateiktų objektų (nurodoma, kokių) yra narkotinių ar psichotropinių medžiagų pėdsakų (likučių)? 

6. Kai reikia nustatyti, ar medžiagos turi bendrą kilmės šaltinį, ar jos anksčiau sudarė vieną visumą, vieną masę, klausimus galima būtų formuluoti taip:
Ar tirti pateiktos medžiagos (išvardijama, kokios) sudarė vieną visumą (vieną masę)? arba Ar tirti pateiktos medžiagos (išvardijama, kokios) turi bendrą kilmės šaltinį?
Nerekomenduojama formuluoti klausimų apie lyginamųjų medžiagų vienodumą, tapatumą pagal cheminę sudėtį ar savybes, kadangi išvados su tokia formuluote neturės įrodomosios informacijos.

7. Dažnai kartu su narkotinėmis medžiagomis konfiskuojamos įvairios cheminės medžiagos, kurios naudojamos narkotinėms medžiagoms gaminti (pirmtakai). Šios medžiagos pateikiamos ekspertui kartu su narkotinėmis medžiagomis ir eksperto prašoma atsakyti į klausimą:
Kokių medžiagų yra tirti pateiktuose induose, maišeliuose ir kt., ar šios medžiagos gali būti panaudotos narkotinėms ar psichotropinėms medžiagoms gaminti?

 
 
Lvovo g. 19A, LT-09313 Vilnius, įmonės kodas 111952632, PVM kodas LT119526314;
Tel. +370 5 263 8540, faks. +370 5 272 8268;
El. paštas info@ltec.lt
© Lietuvos teismo ekspertizės centras, 2008
Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre