Lietuvos
teismo ekspertizės centras
   
Naujienos Struktūra ir kontaktai Veikla Teisinė informacija Nuorodos Klausimai Metodinės rekomendacijos ekspertizių (tyrimų) užsakovams Teismo ekspertų veiklos koordinavimo taryba
Ekspertizės objektų su degių skysčių pėdsakais pakuotės
 

Daugeliui degių skysčių yra būdinga žema virimo temperatūra, didelis lakumas ir daugiakomponentė, kintanti sudėtis. Todėl pakuotės, naudojamos tiriamiesiems objektams su galimais degių skysčių pėdsakais pakuoti, saugoti ir transportuoti, savybės   yra labai svarbios. Tokiai pakuotei yra keliami trys pagrindiniai reikalavimai:
- Užtikrinti tiriamųjų objektų saugumą saugojimo ir transportavimo metu;
-
Užtikrinti, kad nebūtų prarandami degių skysčių pėdsakai, nekistų jų sudėtis;
-
Užtikrinti kad tiriamieji objektai nebūtų užteršiami degiais skysčiais iš aplinkos.

Lietuvoje šiam tikslui naudojamos popieriaus pakuotės (vokai, vyniojamasis popierius ir pan.) ir polietileno maišeliai, kurie šiuo metu yra plačiai naudojami maisto produktams, šiukšlėms ir t.t. tiriamiesiems objektams pakuoti yra netinkami. Popierius, polietileno plėvelės maišeliai praleidžia degių skysčių garus, todėl yra rizikos, kad  degūs skysčiai iš tokių paketų gali visiškai išgaruoti, o į paketo vidų gali prasiskverbti kitos medžiagos iš aplinkos. Tokios pakuotės yra netvirtos, lengvai plyšta, todėl nepakankamai apsaugomi jose supakuoti tiramieji objektai.

Tyrimo objektams, ant kurių yra (gali būti)  degių skysčių pėdsakų,  tinkamos yra tokios pakuotės: skardinės, plastiko - nailono, poliesterio ar kelių sluoksnių  maišai, taip pat stiklainiai.

Skardinės turi daug privalumų: jų sienelės yra pakankamai tvirtos, todėl tiriamuosius objektus apsaugo nuo galimo mechaninio pažeidimo; jos atsparios pradūrimui, todėl gali būti talpinami aštrūs objektai; paprasta naudotis,  lengvai uždaromos ir atidaromos. Trūkumai: neatsparios korozijai, griozdiškos, jose negalima patalpinti didesnių, neįprastų formų objektų, neskaidrios sienelės, todėl specialistas laboratorijoje negali neatidaręs įvertinti tiriamojo objekto. Skardinės turi būti nenaudotos (netinka skardinės nuo dažų ar kitų medžiagų). Skardinės yra vertinamos kaip hermetiškiausia pakuotė, geriausiai apsauganti tyrimo objektus nuo degių skysčių pėdsakų praradimo ir užteršimo pašaliniais degių skysčių pėdsakais.

Plastiko maišai patogūs tuo, kad yra permatomi, todėl specialistui laboratorijoje yra labai paprasta neišpakavus įvertinti tiriamąjį objektą, taikant šiuolaikines mėginių ėmimo technologijas galima paketo neatidarius imti analizei reikalingus mėginius. Paketai  yra minkšti,  būna įvairių dydžių, juose galima talpinti neįprastų formų, griozdiškus objektus, užima mažai vietos saugant ir transportuojant, yra nedūžtantys. Pagrindinis jų trūkumas yra tai, kad aštrių objektų yra lengvai praduriami ir tai, kad ne bet iš bet kokios plastiko rūšies jie gali būti pagaminti. Plastiko rūšis yra labai svarbus rodiklis ar plastiko maišas yra tinkamas tiriamiesiems objektams pakuoti. Kaip jau minėta polietilenas yra laidus degių skysčių garams ir yra netinkamas tiriamiesiems objektams pakuoti. Šiam tikslui yra tinkamiausi nailono ir poliesterio maišai. Jie nepraleidžia tiek nepoliarinių (benzinas ir kiti),  tiek poliarinių (etilo alkoholis ir kiti) degių  skysčių garų. Kalbant apie plastiko maišus yra labai svarbus tinkamas jų užsandarinimas. Yra keletas jų sandarinimo būdų tai: užlydimas; mazgo užrišimas; maišo galo susukimas, užlenkimas ir užrišimas laidų tvirtinimo dirželiu arba užklijavimas lipnia juosta. Visi šie būdai yra tinkami tačiau tam, kad plastiko maišą užlydyti, reikalinga speciali įranga. Iš gaisravietės paimtiems pavyzdžiams pakuoti tinkamus plastiko paketus gamina kelios  kompanijos Danijoje, JAV ir kitur.

Tiriamiesiems objektams pakuoti naudojami stiklainiai su užsukamais metaliniais dangteliais. Stiklainiai kaip ir plastiko maišai yra patogūs tuo, kad yra permatomi, ekspertas neatidaręs stiklainio gali įvertinti tiriamąjį objektą, eksperats gali iš jų imti mėginius analizei stiklainio neatidaręs, juose galima talpinti aštrius objektus, jie nepraleidžia degių skysčių garų ir efektyviai apsaugo tiriamuosius objektus nuo užteršimo pašaliniais degiais skysčiais, stiklainius ir jų dangtelius yra nesudėtinga išplauti. Pagrindinis jų trūkumas yra tai kad jie dūžta. Todėl juos reikia atsargiai saugoti ir transportuoti.

 
 
Lvovo g. 19A, LT-09313 Vilnius, įmonės kodas 111952632, PVM kodas LT119526314;
Tel. +370 5 263 8540, faks. +370 5 272 8268;
El. paštas info@ltec.lt
© Lietuvos teismo ekspertizės centras, 2008
Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre